HAFRİYAT İŞLERİ
09
Ağu

Hafriyat İşleri

Hafriyat İşleri

Hafriyat İşleri inşaat yapılan yerlerde ya da inşaat yıkımı, ev yıkımı yapılan yerlerde yapılır. Bu işleri yapmak zordur çünkü hafriyat dökülme alanları, hafriyat taşıma araçları olması gereklidir. Hafriyat taşıma işi profesyonel ellerde olması gereken işler arasındadır.

Hafriyat Nedir?

Genel olarak tüm kazılara hafriyat ismi verilmektedir. Bu konsept aynı zamanda kazılardan çıkan malzemenin bir depolama alanına boşaltılmasını ve orada onarılmasını da içermektedir. Kazma işleri elle, kürek ve çapa gibi aletlerle veya ekskavatör, greyder ve tekerlekli yükleyici gibi inşaat ekipmanları kullanılarak yapılır. Firmamızda Bruckner diyagramları kullanılarak birçok kazı ve taşıma hesabı da yapmaktayız. Karayolları, demiryolları, arazi ıslahı, şev kazısı, tünel açma gibi çeşitli alanlarda uygulama yapabiliriz.

Hafriyat İşleri Nasıl Yapılmaktadır?

Hafriyat işinde kazı çalışmalarımız başlamadan hemen önce, gereken tüm ruhsat işlemlerini ve izinlerini tamamlamış oluruz. Firmamız bu tür resmi işleri yürütmesi de yapmaktadır. Hafriyat kazı işlemleri çok fazla derece de olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Dolayısıyla hafriyat kazısının çalışmasında deneyimli, bilgi sahibi olan mühendisler / teknik personeller gözetiminde yapılması gerekir. Firmamızda ki mühendisler ve hafriyat işleri yapan personeller gerekli yetkinliğe sahiptir. Hafriyat kazı çalışmasında yaşanabilecek aksaklıklar, telafisi mümkün olmayan mal ve can kayıplarına neden olabilir. Çalışma sahamıza çok yakın binalar var ise eğer temellerinde meydana gelecek toprak kaymaları, binaların yıkılmasına sebep olabilir bunun önlemini alıyoruz. Hafriyat kazı çalışma sahasında ortaya çıkacak kazalar ya da toprak kaymaları hayati sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple hafriyat kazı alanında çalışmaya başlamadan önce, büyük kapsamlı inşaat risk sigortası yapmak önem taşır.

Hafriyat İşlerinde ki Önemli Noktalar

Kazı çalışmasına başlamadan önce, kazı sahasında herhangi bir organizma bulunmadığını özellikle kontrol etmek gerekir. Yine hafriyat çalışması yapılacak alanda maddi hasara yol açabilecek herhangi bir malzemenin bulunmadığı tespit edilmelidir. Peki, fiyatlandırma nasıl yapılmakta? Sabit oranlı fiyatlandırma; Tüm işler için ödenecek tek bir fiyat. 1 M3’te fiyatlandırma; Toplam hacim, hafriyatın m3 başına fiyatı ile hesaplanır ve toplanır. Kamyon başı fiyat; Fiyatlar sahadan çıkan tır sayısı üzerinden belirlenir ve toplam tır sayısı üzerinden hesaplanır. Hafriyat işi ucuz bir işlem sayılmaz.